Zarządzanie obiektami sakralnymi w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie dla Proboszczów czy Administratorów Parafii. Jednym z zagadnień jest zapewnienie ciepła i komfortu dla osób znajdujących się w świątyni. Analizując ten temat, już na samym początku można natknąć się na szereg problemów.

Po pierwsze, kościoły są obiektami niezwykle trudnymi do ogrzania. Zdecydowana większość budowli sakralnych stawiana była w czasach, w których nie przywiązywano znaczącej uwagi do kwestii  termoizolacji tego typu obiektów. Po drugie, kościoły, zbudowane z drewna, ciosanych piaskowców czy innych kamieni naturalnych, niejednokrotnie są pod opieką Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. To często znacząco wydłuża kwestie decyzyjne oraz planowanie i realizację inwestycji. Po trzecie, sama konstrukcja, jak na przykład wysokie sklepienia tych budowli sprawiają, że typowe sposoby ogrzewania stosowane w budownictwie tradycyjnym, nie są w stanie działać efektywnie.

Na te problemy znalazła rozwiązanie polska firma CREO Panel, która na przestrzeni lat stworzyła i rozwijała system Podłogowych Paneli Grzewczych. Efektywne ogrzewanie w kościołach jest możliwe.

Czym są Podłogowe Panele Grzewcze?

Panele mają postać płyt o grubości 2,5 cm i są wykonane z blachy stalowej ocynkowanej. Wierzchnia warstwa jest dodatkowo pokryta trudnościeralnym laminatem drewnopodobnym, dopasowanym do istniejącej w kościele stolarki drewnianej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zaburzamy estetyki wnętrza świątyni, a same panele nie rzucają się w oczy. Panele układa się wszędzie tam, gdzie w trakcie Mszy Świętych i nabożeństw przebywają wierni i księża: przy ołtarzu, ambonie, tronie, w konfesjonale oraz pod ławkami w całym kościele. Panele układa się na istniejącej posadzce bez względu na to z czego jest wykonana. Jak również na drewnianych podestach, jeśli na takich są ustawione ławki. Dzięki temu nie ma konieczności bardzo kosztownych ingerencji w konstrukcję obiektu, która często spotykać mogłaby się również z odmową ze strony Konserwatora Zabytków.

Ogrzewanie kościoła
Podłogowy panel grzewczy przy ołtarzu w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ratajach

Jak działają Panele Grzewcze?

Księża oraz wierni, którzy w trakcie Mszy Świętych czy nabożeństw stoją bezpośrednio na panelach grzewczych są ogrzewani od samych stóp, a ciepło konwektuje w górę ogrzewając osoby, które się na nich znajdują. Ideą działania paneli jest ich praca tylko podczas Mszy Świętych i nabożeństw. Aby zapewnić ciepło osobom przebywającym w kościele, co przekłada się na bardzo niskie zużycie energii. Jednakże aby jeszcze bardziej ograniczyć rachunki za prąd, cały kościół może zostać podzielony na kilka stref grzewczych. Dzięki czemu w trakcie nabożeństw z małą ilością wiernych włączać tylko kilka ławek, bez konieczności ogrzewania pustych stref. System paneli grzewczych może także pracować w sposób ciągły. Podnosząc i utrzymując określoną temperaturę w kościele czy kaplicy, jak typowe ogrzewanie podłogowe, co polecane jest w sytuacji gdy parafia ma zainstalowane panele fotowoltaiczne i sama produkuje prąd. Dzięki takiemu rozwiązaniu Proboszcz ma możliwość dobrać sposób działania ogrzewania według oczekiwań i możliwości własnych i parafian.

Ogrzewanie kościoła
Podłogowe panele grzewcze pod ławkami kaplicy przy kościele pw. św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej

Czy należy obawiać się wzrostu cen energii?

Na rok 2023 Rząd RP wprowadził Mechanizm Ceny Maksymalnej (ustawa z dn. 27 października 2022) dzięki czemu cena prądu dla parafii została zamrożona na poziomie 0,785zł/kWh. Warunkiem jest złożenie stosownego oświadczenia w zakładzie energetycznym, z którym parafia ma podpisaną umowę. Jednocześnie szybki wzrost ilości farm fotowoltaicznych czy planowana budowa elektrowni jądrowych w Polsce. Zapewniających tanią energię, może sugerować, że cena prądu będzie utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Panele grzewcze w kościele
Panele grzewcze pod ławkami w kościele pw. św. Katarzyny w Potulicach
Panel grzewczy w konfesjonale
Panel grzewczy w konfesjonale kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sokolnikach

Czy warto zamontować ogrzewanie CREO?

Inwestycja w ogrzewanie kościoła z wykorzystaniem podłogowych paneli grzewczych CREO,  zapewni księżom oraz wiernym komfortowe warunki uczestnictwa w Mszach Świętych i nabożeństwach. Jednocześnie koszty użytkowania tego typu ogrzewania nie narażą parafii na duże rachunki.

Prezentacja paneli grzewczych CREO może zostać przeprowadzona w kościele, w którym planowany jest montaż ogrzewania i nie wiąże się z żadnymi kosztami i zobowiązaniami. Podczas prezentacji dokonywana jest kalkulacja kosztu montażu ogrzewania i zużycia prądu w trakcie całego sezonu grzewczego. Możliwa jest również pomoc w zorganizowaniu spotkania w najbliższym kościele, w którym funkcjonuje tego typu ogrzewanie. To doskonała okazja, aby przekonać się na własnej skórze o zaletach systemu Podłogowych Paneli Grzewczych CREO.